بیماری فشار خون چیست

بیماری فشار خون چیست

شاید کمتر کسی وجود داشته باشد که نام فشار خون را نشنیده باشد اما به همان اندازه که این نام شناخته شده است دانستن اینکه واقعا بیماری فشار خون چیست و درصورت جدی نگرفتن آن چه پیامدهای وحشتناکی میتواند برای فرد مبتلا به آن در پی داشته باشد، ناشناخته مانده است.

فشار خون بالا در بزرگسالان تحت عنوان فشار خون بالاتر از ۱۴۰ mm Hg فشار سیستولی و بالاتر از ۹۰ mm Hg فشار دیاستولی تعریف می شود.
این بیماری می تواند بسیار خطرناک باشد. معمولا هیچ نشانه هشداری در مراحل ابتدایی ندارد. شاید فرد مبتلا در مراحل ابتدایی متوجه نباشد اما فشار خون بالا در صورت عدم رسیدگی به تدریج به دیگر اعضای بدن آسیب می رساند. همچنین این بیماری ممکن است قلب را از کار بیاندازد. در چنین شرایطی ماهیچه های قلب چنان ضعیف می شوند که قلب دیگر نمی تواند خون کافی به دیگر اعضای بدن پمپاژ کند. اگر فشار خون بالا درمان نشود در بلندمدت باعث پارگی رگ های خونی یا باریک شدن تدریجی و انسداد نهایی آنها میشود. در هر دوی این شرایط جریان خون متوقف می شود. بسته به اینکه این شرایط کدام یک از رگ های خونی را تحت تاثیر قرار دهند امکان ابتلا به سکته مغزی، حمله قلبی، از کار افتادن کلیه ها و حتی کوری وجود خواهد داشت.

در اغلب موارد درمان اصلی فشارخون مصرف دارو است. چهار نوع دارو برای درمان فشار خون وجود دارد:
۱. مسدودکننده های بتا
۲. دیورتیک ها
۳. بازدارنده های ACE
۴. مسدودکننده های کانال کلسیم
که مصرف هر کدام از آنها عوارض جانبی متعددی را برای مصرف کننده در بر خواهد داشت که به ترتیب عبارتند از:
۱. اختلال در خواب، خواب آلودگی، ضعف، اختلالات قلبی، آسم
۲. کاهش پتاسیم (منجر به بروز نشانه هایی مانند خشکی دهان، تشنگی مفرط، ضربان قلب ضعیف یا نامنظم، درد یا و گرفتگی مفاصل)، لاغری، افزایش میزان شکر در ادرار، حساسیت شدید
۳. آسیب به کلیه و کاهش تعداد گلبول های سفید خون (افزایش احتمال عفونت)
۴. سرگیجه، خستگی مفرط، سرخ شدن پوست، احتباس مایعات و ورم، سردرد و تپش قلب

بعضی از افراد متوجه این عوارض هستند. به همین خاطر دیگر قرصهای کاهش فشارخون مصرف نمی کنند. اما اینکار خطرناک تر است و میتواند مشکلات دیگری را به وجود بیاورد.

بهترین راه حل این است که ابتدا بنابه توصیه پزشک داروی تجویزی را مصرف کنیم. زمانی که شرایط به سطح کنترل رسید می توانید از گیاهانی مانند گانودرما برای کاهش فشار خون و بهبود بلندمدت استفاده کنید. جهت مطالعه ی بیشتر: گانودرما و فشار خون

 

می خواهم از اخبار ویژه سایت گانودرما مطلع شوم

عضویت در خبرنامه
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *