خواص قارچ گانودرما

خواص گانودرما

قارچ گانودرما به عنوان یکی از برترین گیاهان دارویی در حوزه ی طب سنتی و علم گیاه درمانی به حساب می آید که از گذشته های دور تاکنون همواره در کانون توجه بوده و پیوسته از آن برای کنترل بیماری ها و افزایش سطح سلامتی استفاده شده است. در ادامه به بررسی مهمترین خواص گانودرما میپردازیم و با اثرات و ویژگیهای کم نظیر آن بیشتر آشنا خواهیم شد. اگر درباره خود قارچ گانودرما اطلاعی ندارید می توانید به این صفحه مراجعه کنید: قارچ گانودرما چیست؟

خواص قارچ گانودرما

طبق مطالعات و تحقیقاتی که درباره ی خواص قارچ گانودرما شده است. مصرف این قارچ به صورت فرآوری شده میتواند باعث پیشگیری و کنترل نزدیک به ۳۰ نوع اختلال و بیماری مختلف در انسان شود.
وجود مولفه ها و ترکیبات شیمیایی کمیاب و بسیار مفید در گانودرما باعث شده تا مصرف این قارچ منجر به برطرف کردن اکثر نیازهای بدن انسان به مواد مغذی و حیاتی مورد نیاز خود شود و باعث ایجاد شرایط تعادلی در متابولیسم بدن و افزایش سطح سلامتی در انسان بشود.

خواص گانودرما

در حال حاضر(سال ۲۰۱۹ – ۱۳۹۸) تعداد ۲۵۴ مقاله علمی بین المللی و ۱۳۷ مقاله علمی ایرانی درباره گانودرما و خواص مختلف آن منتشر شده است.

مقالات علمی بین المللی درباره گانودرما

مقالات علمی ایرانی درباره گانودرما

در ادامه به ۷ خاصیت اصلی قارچ گانودرما و خواص درمانی آن خواهیم پرداخت:

۱) تقویت و تنظیم سیستم ایمنی بدن

یکی از مهمترین تاثیرات و خواص قارچ گانودرما تقویت سیستم ایمنی بدن میباشد.
اگرچه برخی از جزئیات هنوز به خوبی مشخص نیستند ولی آزمایشهای انجام شده بر روی قارچ گانودرما نشان میدهند که مصرف این قارچ میتواند تاثیرات مثبت زیادی بر روی گلوبولهای سفید که در واقع اصلی ترین قسمت سیستم ایمنی بدن را تشکیل میدهند، داشته باشد.
همچنین این مطالعات مشخص کرده اند که قارچ گانودرما میتواند منجر به تغییر و کنترل التهاب در گلوبولهای سفید خون شود که این موضوع میتواند تاثیر مثبتی بر روی بیماری های خود ایمنی داشته باشد.

تحقیقات صورت گرفته بر روی بیماران سرطانی که از این قارچ مصرف کردند نیز حاکی از آن است که وجود برخی از ترکیبات و مولکولهای موجود در قارچ گانودرما میتواند منجر به تقویت نوع خاصی از گلوبولهای سفید خون شود که آنها را سلولهای قاتل طبیعی مینامیم که میتوانند با از بین بردن سلولهای غیر عادی مانع از به وجود آمدن تومور شوند و با انواع عفونت ها در بدن مقابله کنند.
همچنین این تحقیقات نشان داده اند که قارچ گانودرما میتواند باعث افزایش تعداد نوع دیگری از گلوبولهای سفید شوند که به آنها لنفوسیت ها گفته میشود.

اگرچه قارچ گانودرما میتواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن در بیماران شود ولی شواهد نشان میدهند که مصرف این قارچ به صورت فرآوری شده برای افراد سالم هم میتواند مفید باشد.

در یکی از مطالعات انجام شده در باره ی خواص قارچ گانودرما مشخص شد که مصرف این قارچ میتواند باعث بهبود عملکرد لنفوسیت ها برای مقابله با عفونت و سرطان در ورزشکارانی که در معرض شرایط استرس زا و پر تنش هستند بشود.

به هر حال تمامی تحقیقات و آزمایشات صورت گرفته نشان دهنده ی تاثیرات مثبت گانودرما در گلوبولهای سفید و سیستم ایمنی بدن هستند. البته میزان این تاثیرات در افراد مختلف (بیمار و یا سالم) متفاوت خواهد بود.

گانودرما چیست؟

۲) پیشگیری قدرتمند از سرطان

بسیاری از مردم دنیا در حال حاضر بخاطر خاصیت ضد سرطانی گانودرما از این قارچ استفاده میکنند.
در حقیقت بر اساس یک مطالعه ی صورت گرفته بر روی بیش از ۴۰۰۰ نفر از مبتلایان به سرطان سینه که بیماریشان بهبود پیدا کرده بود مشخص شد که ۵۹ درصد از آنان از مصرف کنندگان قارچ گانودرما بوده اند.
به علاوه چندین تحقیق آزمایشگاهی صورت گرفته بر روی قارچ گانودرما نشان میدهد که مصرف این قارچ میتواند منجر به نابودی سلولهای سرطانی نیز بشود.
البته لازم به ذکر است که مقدار این اثر بخشی بر روی بدن انسان در مقابل حیوانات برابر نبوده.

تحقیقات دیگر انجام شده بر روی خواص قارچ گانودرما نشان میدهد که به دلیل اثرات مثبتی که گانودرما بر روی هورمون تستسترون میگذارد، مصرف آن میتواند برای سرطان پروستات نیز مفید باشد.

مطالعات بسیار دیگری نشان میدهند که مصرف قارچ گانودرما میتواند برای پیشگیری و یا کنترل سرطان روده ی بزرگ نیز بسیار موثر باشد. این تحقیقات نشان میدهند که مصرف قارچ گانودرما به مدت ۱سال باعث کاهش تعداد و اندازه ی تومور ها در روده ی بزرگ شده است.

همچنین گزارش مفصلی از مطالعات متعدد نشان میدهد که مصرف قارچ گانودرما میتواند تاثیرات بسیار سودمندی در بیماران سرطانی داشته باشد.
از جمله فواید مصرف قارچ گانودرما میتوان به افزایش فعالیت گلوبولهای سفید اشاره کرد که منجر به مبارزه با سلولهای سرطانی و بهبود کیفیت زندگی در بیماران سرطانی میشود.

اگرچه محققان اظهار داشتند که گانودرما باید به صورت فرآوری شده و در کنار سایر داروهای مصرفی بیمار استفاده شود و نه اینکه جایگزین آنها شود.

البته ناگفته نماند که به تحقیقات بسیار دیگری در زمینه ی اثر بخشی گانودرما بر روی سرطان نیاز هست.

۳) ضد خستگی و افسردگی

تأثیرات رییشی بر سیستم ایمنی بدن اغلب مورد تأکید است، اما مزایای بالقوه دیگری نیز دارد. این موارد شامل کاهش خستگی و افسردگی توسط گانودرما و همچنین بهبود کیفیت زندگی است.

یک مطالعه که اثرات مصرف گانودرما را در ۱۳۲ نفر از مبتلایان به بیماری نوراستنیا (نوعی ضعف اعصاب) بررسی کرده است مشخص کرد که نشانه هایی از درد ، سرگیجه ، سردرد و زود رنجی در این افراد کاهش پیدا کردند.

همچنین محققان دریافتند که پس از گذشت ۸ هفته از مصرف قارچ گانودرما به صورت فرآوری شده فرد مصرف کننده کمتر خسته شده و مدت زمان طولانی تری هم نیاز هست تا فرد به درجه ی خستگی برسد و این موضوع باعث افزایش راندمان فرد میشود.
همچنین این افراد در طول این مدت، اضطراب و افسردگی کمتری را نیز تجربه کردند.

تحقیقات دیگری نیز از تاثیر گانودرما بر بی خوابی خبر میدهند.

قارچ گانودرما

۴) سلامت قلب و عروق

تخقیقات انجام شده بر روی قارچ گانودرما حاکی از اثرات آنتی اکسیدانی گانودرما و تاثیرات مثبت آن بر روی قلب و عروق از جمله فشار خون، لیپیدهای پلاسما و گلوکز می باشد. اما با وجود مشاهده ی تاثیرات گانودرما بر روی فشار خون هنوز به طور دقیق تاثیرات آن بر روی فشار خون تایید نشده اند.

طبق مطالعه ای که بر روی ۲۶ نفر از مصرف کنندگان قارچ گانودرما برای مدت ۱۲ هفته صورت گرفت مشخص شد که مصرف این قارچ باعث افزایش کلسترول خوب (HDL) و کاهش تریگلیسیرید در خون این افراد شده است.

البته لازم به ذکر است که طبق مطالعات مفصل تری که بر روی نزدیک به ۴۰۰ نفر انجام شد مشخص شد که این خاصیت قارچ گانودرما برای بیشتر از ۱۶ هفته نمیتواند باعث بهبودی و اثربخشی مثبت بر روی کلسترول بشود. البته به تحقیقات بیشتری برای بررسی تاثیرات قارچ گانودرما بر روی سلامت قلب نیاز است.

۵) کنترل و تنظیم قند خون

چندین تحقیق انجام شده بر روی خواص قارچ گانودرما، نوعی مولکول در این قارچ را شناسایی کرد که منجر به کاهش قند خون در حیوانات شده است که اتفاقا برخی از تحقیقات اولیه صورت گرفته بر روی انسان هم نتایج مشابهی را در این مورد نشان دادند.

نکته ی حائز اهمیت آن است که تاثیر گانودرما بر روی کاهش قند خون بعد از صرف یک وعده ی غذایی بسیار بیشتر از تاثیر آن بر کاهش قند خون ناشتا در افراد میباشد.
البته نیاز به تحقیقات گسترده تری در این زمینه وجود دارد و کماکان نمیتوان به طور قطع ادعایی مبنی بر درمان دیابت و قند خون توسط قارچ گانودرما ارایه داد. جهت کسب اطلاعات بیشتر روی گانودرما و دیابت کلیک نمایید.

۶) خاصیت آنتی اکسیدانی

آنتی اکسیدانها مولکولهایی هستند که میتوانند از آسیب رسیدن به سلولهای بدن جلوگیری کنند. به همین دلیل است که در دنیا توجه ویژه ای به مواد غذایی و منابع حاوی آنتی اکسیدان میشود چرا که میتوانند وضعیت آنتی اکسیدان را در بدن بهبود ببخشند.

مطالعات انجام شده بر روی خواص قارچ گانودرما نشان میدهند که این قارچ یک منبع بسیار غنی از آنتی اکسیدانها میباشد که میتواند باعث بهبود شزایط آنتی اکسیدان در بدن شود.

۷) خاصیت سم زدایی بدن

سم زدایی یکی دیگر از اصلی ترین خواص قارچ گانودرما به حساب می آید و امروزه این قارچ به عنوان یکی از قوی ترین سمزداهای طبیعی موجود در جهان شناخته میشود که میتواند سموم و مواد شیمیایی و مضری که از راههای مختلفی مثل خوردن و آشامیدن و حتی نفس کشیدن وارد بدن ما میشود را شناسایی کرده و در پاکسازی آن از بدن کمک بسیار زیادی به کبد بکند که این موضوع باعث افزایش سلامتی و طول عمر در انسان و افزایش راندمان تمامی اعضا و در نتیجه متعادل کردن متابولیسم بدن خواهد شد.

قارچ گانودرما چیست؟

ارزش غذایی گانودرما

گانودرما به عنوان منبع بسیار غنی از پروتئین، ویتامین ها و املاح معدنی مورد نیاز بدن شناخته میشود و از این رو میتواند به عنوان یه مکمل غذایی ویژه در رژیم غذایی قرار بگیرد، به طوری که یک فنجان قهوه گانودرما میتواند ارزشی معادل :

 • ۶ برابر یک لیوان شیر کلسیم
 • ۳ برابر یک وعده اسفناج آهن
 • ۷ برابر یک عدد ماهی کامل امگا۳
 • ۳ برابر بلوبری آنتی اکسیدان
 • ۷ برابر پرتقال ویتامین C
 • ۱۵ برابر کلم بروکلی منیزیم
 • و بیشتر از یک وعده غذایی حبوبات، پروتئین

داشته باشد و نیاز روزانه افراد به این مواد را تامین کند.

ترکیبات شیمیایی اصلی گانودرما

گانودرما دارای ۵ ترکیب منحصر بفرد است یعنی:

 • ژرمانیوم ارگانیک (بهبود جریان خون)
 • پلی ساکارید (تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش کلسترول)
 • تری ترپن (بهبود عملکرد گوارش، ضد تومور، ضد آلرژی و ضد التهاب)
 • سوپر اکسید دیسموتاز (کندی در روند پیری سلولها)
 • آدنوزین مونو فسفات (از بین بردن گرفتگی در عروق خونی و عدم ابتلا به سکته)

که تا به امروز کمتر ماده ای در دنیا شناخته شده که تمامی این ترکیب ها را به صورت یکجا درون خود داشته باشد. وجود همین ۵ ترکیب در کنار هم، گانودرما را تبدیل به یک گیاه با قابلیتهای فراوان کرده است.

گانودرما چیست و چه خواصی دارد

سایر خواص قارچ گانودرما

از خواص گانودرما به صورت کلی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تنظیم کننده فشار خون
 • افزایش سطح انرژی بدن و از بین بردن سندروم خستگی مزمن
 • کنترل بیخوابی و بهبود کیفیت خواب
 • تقویت کننده سیستم ایمنی بدن
 • تقویت و بهبود سلامت قلب و عروق
 • تقویت و بهبود عملکرد ریه و دستگاه تنفسی
 • تقویت و بهبود سلامت کبد
 • کنترل قند خون
 • کاهش کلسترول خون
 • افزایش تمرکز و تقویت عملکرد مغز
 • جوان سازی سلولها و بافتهای پوست
 • بهبود و افزایش عضله سازی و چربی سوزی در بدن
 • بهبود سلامت پوست
 • موثر در اسپرم سازی و افزایش تحرک اسپرم

این قارچ شگفت انگیز در دنیا به صورت های مختلفی مانند پودر گانودرما و دمنوش گانودرما، قهوه گانودرما، شامپو و صابون گانودرما مورد استفاده قرار میگیرد. اگر درباره روش های مصرف گانودرما و نحوه تهیه آن سوالی دارید میتوانید به صفحه زیر مراجعه فرمایید. همچنین در صفحه شرکت دکتر بیز به معرفی این تولیدکننده ایرانی محصولات گانودرما، با کیفیت بین المللی و صادراتی می پردازیم. در ادامه به خواص درمانی قارچ گانودرما خواهیم پرداخت.

راهنمای جامع خرید گانودرما

خرید محصولات گانودرما

خواص درمانی قارچ گانودرما

خواص متعدد و متنوع گانودرما موجب کمک به پیشگیری و کنترل و درمان طیف وسیعی از بیماری ها می شود:

اطلاع از اخبار از طریق پیامک:
یک دیدگاه در “خواص گانودرما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.